Telefon
WhatsApp
Yöresel nitelikli kahve

Yöresel Nitelikli Kahve

Bir önceki yazımızda Kahve’nin Tarihsel Yolcuğu ile yazımız ile okısaca günümüze kadar yapılan yolculuğu ele almıştıok. Bundan sonraki yazılarımızda ise kahve çeşitleri, kahve kavurma yöntemleri ve her bir yöresel kahveyi kendi içinde bize verdiği tat ve özelliklerini açıklamaya çalışacağız.

Önce dilerseniz çok kısa bir şekilde “Yöresel Kahve” nedir sorusuna cevap aramaya çalışalım.

İngilizce olarak unmarried-starting place espresso dediğimiz Tek okökenli kahve aynı coğrafik ortamda yetişen kahve diyebiliriz. Aynı coğrafik bölgede yetişmiş olan kahve, iklim, nem, yükseklik gibi birçok ortak nokta içinde yetiştiğinden bizlere aynı tat ve benzersiz özellikleri sunabilmektedir.

Tam olarak kahve nedir?
Kahve, Rubiaceae dediğimiz okayökboyasıgiller familyasının Coffea cinsinde yer alır ve ağaçta meyve şeklinde yetişir. okökboyasıgiller Gentianales takımına ait bir familyadır. Kozmopolit bir familya 500 cins ve 6000 kadar tür ihtiva eder.

Bu yöresel kahveler yukarıda da açıkladığımız gibi aynı coğrafik bölgeden olduğundan aynı yöresel isim ile nitelendirilebilir, Costa Rica kahvesi, Brezilya Kahvesi, Kolombiya kahvesi gibi. Fakat aynı okayöokay yapısına bağlı kahveler ülkenin değişik noktalarındaki değişik çiftliklerden olabilir, aynı çiftlikten geldiği anlaşılmasın.

Dünya üzerinde three ana bölge, Amerika, Afrika ve Asya bölgelerinde ülke isimleri ile bu kahveleri adlandırabiliriz. Bu 3 bölgenin ortak özelliği tropikal nemli iklime ve ortalama 21°C sıcaklığa sahip alanları“ Kahve Kuşağı “ olan Yengeç Dönencesi (Ekvatorun thirteen° 27′ kuzeyinden geçen enlem) ile Oğlak Dönencesi (Ekvatorun 13° 27′ güneyinden geçen enlem) arasında kalan tropikal kuşakta bulunmasıdır.

Kahve çeşitleri olan Arabica Kahve veya Robusta dediğimiz kahve çeşitleri ile yöresel kahve lütfen karıştırılmasın. Kahve çeşitlerini ayrıca başka yazıda ele alacağız.

İyi kahve içicilerin bazıları genelde birkaç kahve çekirdeğinden karıştırılmış kahve harmanları tüketmek yerine genelde kendi ağız tatlarına uygun kahveyi tercih etmektedir.

 

Colombia Supremo Kahvesi urban Grind 250gr
₺sixty four,ninety nine
Seçenekler
Bizlerin sizlere sunduğu yöresel kahve çeşitlerin bazıları şunlardır;

Brezilya Kahvesi

Colombia (Kolombiya) Kahvesi,

Ethiophia Kahvesi

Peru Kahvesi,

Costa Rica Kahvesi,

El Salvador Kahvesi,

Gueatemala Kahvesi,

Bunların dışında blend -harman dediğimiz espresso ve Filtre kahve çeşitleri on line kahve mağazamızda bulunmaktadır.

Bizlerde “Yöresel Kahve” olarak en büyük amacımız iyi ve nitelikli kahveyi size ulaştırmak.

TEKLİF FORMU